Προγράμματα

«Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο»

Με κεντρικό σύνθημα : ‘Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο’  γιορτάστηκε στις 9 Φεβρουαρίου η Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου , με στόχο την προώθηση της ασφαλούς και  υπεύθυνης χρήσης των ηλεκτρονικών συσκευών και των κινητών τηλεφώνων, κυρίως μεταξύ των παιδιών και των νέων σε όλο τον κόσμο. Την ευθύνη οργάνωσης στη χώρα μας έχει το Ελληνικό Κέντρο Ασφαλούς Διαδικτύου SaferInternet4Kids (www.saferinternet4kids.gr ). Έτσι λοιπόν  τη δεύτερη μέρα,  της δεύτερης εβδομάδας του δεύτερου μήνα κάθε χρόνου, γιορτάζουμε την ασφάλεια στο διαδίκτυο.

Και εμείς με τη σειρά μας, οι μαθητές της Δ΄ και ΣΤ΄ Τάξης υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους(Σεμερτζίδου Στυλιανή, Μουμίν Σαλή Αϊντίν) γιορτάσαμε   την ημέρα αυτή δημιουργώντας  αφίσες και ένα μικρό ενημερωτικό φυλλάδιο που μοιράστηκε σε όλους τους μαθητές του σχολείου προκειμένου να ενημερωθούν  για την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο.